Protetyka
Protetyka Katowice to nie tylko protezy zębowe! Zobacz, czym są uzupełnienia protetyczne i dowiedz się w jaki sposób mogą poprawić estetykę uśmiechu.
protezy zębowe Katowice, korony Katowice, mosty Katowice, licówki Katowice
Czym jest protetyka stomatologiczna?
Protetyka to dziedzina medycyny, która zajmuje się technicznym i praktycznym uzupełnianiem ubytków tkankowych, czynnościowych i narządowych. Do tego celu używa się sztucznego materiału zastępczego, czyli protezy, która jest dostosowana do indywidualnych warunków ubytku, zaleceń lekarza i możliwości dostępnych.
Protetyka stomatologiczna to obszerny dział protetyki. Nie jest to dziwne, ponieważ zęby to części ludzkiego ciała, które są podatne na działanie czynników wywołujących choroby oraz mogą doznawać różnych uszkodzeń.
W protetyce stomatologicznej specjalistyczne uzupełnienia ubytków dotyczą całej jamy ustnej i uzębienia. Można zastosować protezę stałą lub ruchomą, która pozwala na całkowite lub częściowe przywrócenie funkcji narządu żucia.
Protezy są wykonane z różnych materiałów, które będą mogły dopasować się zarówno do rodzaju ubytku jak i potrzeb pacjenta. Zazwyczaj naśladują one bardzo dobrze tkanki naturalnego uzębienia, poprzez nadanie im odpowiedniej barwy, przezierności, kształtu i struktury.
Najczęściej wykonywanymi uzupełnieniami protetycznymi i zabiegami, które wchodzą w skład protetyki stomatologicznej są:
- korony,
- licówki,
- mosty protetyczne,
- protezy całkowite,
- protezy częściowe.
Choć protetyka może kojarzyć się jedynie z uzupełnianiem ubytków w obrębie jamy ustnej to zajmuje się znacznie szerszym obszarem i ma wiele funkcji, np.:
- leczeniem chorób przyzębia,
- leczeniem bruksizmu,
- poprawą estetyki twarzy,
- leczeniem dzieci i młodzieży z wadami wrodzonymi lub po przebytych urazach.
Braki w uzębieniu to nie tylko problem natury estetycznej. Nieuzupełnienie braku zębowego w odpowiednio krótkim czasie po utracie zęba może nieść za sobą szereg konsekwencji. Niektóre z nich to:
- zanik tkanki kostnej, co utrudnia i ogranicza późniejsze możliwości leczenia,
- rozchwianie zębów sąsiadujących z brakiem po utraconym zębie,
- dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych.
Rodzaje uzupełnień protetycznych
Możemy wyróżnić dwa rodzaje uzupełnień protetycznych: stałe i ruchome. Stałe to takie, które są na stałe przymocowane do zębów i nie można ich samodzielnie zdjąć. Ruchome to takie, które można łatwo wyjmować i zakładać. Osobnym typem są protezy na implantach, które są specjalnie przytwierdzone do sztucznych korzeni zębów.
Uzupełnienia stałe:
- korony,
- mosty,
- licówki.
Uzupełnienia ruchome:
- protezy całkowite,
- protezy częściowe (szkieletowe lub częściowe osiadające),
- protezy overdentures.
Korony zębowe – czym są i kiedy się je stosuje?
Protezy w postaci koron zębowych służą do całkowitej rekonstrukcji zniszczonych tkanek zęba. Chronią też ząb przed szkodliwym działaniem bakterii, kwasów i urazów mechanicznych. Korony protetyczne poprawiają również kształt i estetykę zęba. Aby je założyć, potrzebne są zazwyczaj dwie wizyty u stomatologa, podczas których ząb jest przygotowywany do uzupełnienia, a następnie na niego nakładana jest korona stała.
Protetyka – leczenie krok po kroku
Ilość wizyt potrzebnych do leczenia protetycznego zależy od rodzaju planowanego uzupełnienia protetycznego, który z kolei zależy od ilości i rodzaju ubytków zębowych oraz możliwości finansowych pacjenta. Leczenie z użyciem koron protetycznych wymaga zazwyczaj dwóch wizyt u stomatologa.
Na pierwszej wizycie stomatolog diagnozuje stan jamy ustnej i zębów, które nadają się do leczenia z użyciem korony. Wskazania do tego są między innymi: duża destrukcja korony zęba przez próchnicę lub urazy, poprawa estetyki, przywrócenie prawidłowej okluzji, odbudowa korony zęba po leczeniu kanałowym z użyciem wkładów z włókna szklanego.
Przed rozpoczęciem zabiegu lekarz stomatolog musi sprawdzić, czy żaden z zębów nie potrzebuje dodatkowego leczenia, np. kanałowego i wykonania wkładu koronowo-korzeniowego przed właściwą protezą. Koniecznie powinien też polecić wykonanie RTG kontrolnego.
Na drugiej wizycie stomatolog pobiera wycisk przed szlifowaniem, szlifuje ząb, pobiera wycisk, dobiera kolor przyszłej korony i zakłada koronę tymczasową. Ząb jest szlifowany w znieczuleniu miejscowym specjalnymi wiertłami, tak aby utworzyć miejsce dla korony protetycznej.
Nastepnie stomatolog pobiera wycisk specjalną masą, która służy do odtworzenia kształtu jamy ustnej w laboratorium protetycznym. Ząb oszlifowany jest chroniony tymczasową koroną, która go zabezpiecza przed szkodliwymi czynnikami.
Ostatnim etapem jest przymierzenie i cementowanie gotowej protezy. Stomatolog sprawdza, czy wybrany materiał jest odpowiednio dopasowany. To dobry moment, aby pacjent wyraził swoje opinie i ewentualny dyskomfort noszenia. Jeśli wszystko jest w porządku, to pozostaje tylko założenie i utrwalenie protezy.
Z czego wykonywane są uzupełnienia protetyczne?
Istnieje kilka rodzajów stałych uzupełnień protetycznych. Dzieli się je również ze względu na materiał, z jakiego zostało wykonane. Są to przede wszystkim:
- uzupełnienia porcelanowe,
- uzupełnienia kompozytowe,
- uzupełnienia cyrkonowe,
- uzupełnienia ceramiczne.
Uzupełnienia porcelanowe i ceramiczne
Uzupełnienia porcelanowe i ceramiczne to głównie korony, mosty i licówki. Są uznawane za najbardziej estetyczne uzupełnienia, ale mogą być drogie. Charakteryzuje je trwałość, wytrzymałość i estetyka, ponieważ imitują bardzo naturalnie wygląd zębów i nie wyróżniają się na ich tle.
Uzupełnienia kompozytowe
Uzupełnienia z kompozytu są zbudowane z materiału, który ma złożoną strukturę i składa się z dwóch lub więcej składników o różnych właściwościach. Połączenie tych elementów daje optymalny materiał konstrukcyjny. Może mieć konsystencję gliny lub cieczy, co ułatwia wypełnianie nim ubytków.
Uzupełnienia cyrkonowe
Uzupełnienia z cyrkonu są głównie używane do tworzenia koron. Taka korona jest robiona na podbudowie z tlenku cyrkonu, który potem jest pokryty cienką warstwą porcelany. Taki materiał łączy w sobie właściwości metalu i porcelany i nie wywołuje alergii. Zaletami korony z cyrkonu jest trwałość i twardość oraz estetyczny wygląd, który można łatwo dopasować do naturalnych zębów. Korony z cyrkonu są zazwyczaj projektowane komputerowo. Ten typ uzupełnienia jest często stosowany do budowania koron protetycznych.
Protetyka Katowice: mosty zębowe
Mosty zębowe są dobrym rozwiązaniem dla osób, które cierpią na brak pojedynczego zęba. Jest to sposób na uzupełnienie 1-3 brakujących zębów. Most zębowy przywraca funkcję i wygląd utraconego zęba lub zębów. Najczęściej używa się do tego porcelany na metalu lub na tlenku cyrkonu. Zwykle trzeba dwóch wizyt u stomatologa, żeby założyć most.
Protetyka Katowice: licówki
Jednym z często stosowanych sposobów poprawy wyglądu zębów są licówki. Są to cienkie warstwy, które nakłada się na zęby, aby ukryć wszelkie wady, niewielkie ubytki lub plamy na szkliwie. Licówki robi się szybko i dają natychmiastowy rezultat. Do ich produkcji używa się porcelany.
Protetyka Katowice: protezy zębowe
Protezy ruchome służą do uzupełniania całych lub częściowych braków zębów. Można je łatwo założyć i zdjąć. Jeśli są dobrze dopasowane, mogą wyglądać jak naturalne zęby i nie powodować dyskomfortu.
Najczęściej stosuje się protezę szkieletową. . Jej konstrukcja składa się przede wszystkim z metalu, co nadaje jej lepsze właściwości. Opiera się ona na zębach filarowych, co daje bardziej naturalny rozkład sił wywieranych, np. podczas żucia.
Nowoczesne protezy zębowe korzystają z najnowszych technologii. Rynek protetyczny stale się zmienia, przez co pojawiają się nowe metody i materiały, z których można tworzyć protezy zębowe.
FAQ: Ile kosztują licówki?
Licówki bywają drogim rodzajem uzupełnień protetycznych. Jednak ostateczna cena jest w dużym stopniu uzależniona od materiału, z jakiego chcemy je wykonać. Zazwyczaj jest to koszt od 700 zł do nawet kilku tysięcy złotych za jeden ząb, gdy mówimy o tych porcelanowych.
Umów wizytę
Skorzystaj z formularza, aby umówić się na konsultację, podczas której specjalista z naszej kliniki ustali indywidualny plan zabiegów.
Przejdź do zakładki KONTAKT i umów się do protrtyka w Katowicach.
protetyka Śląsk | protetyka Katowice | protetyka Ruda Śląska | protetyka Chorzów | protetyka Sosnowiec | protetyka Dąbrowa Górnicza | protetyka Mysłowice | protetyka Bytom | protetyka Zabrze | protetyka Tychy | protetyka Gliwice | protetyka Jaworzno