Periodontologia
Zmagasz się z krwawieniem z dziąseł, nadwrażliwością zębów i towarzyszy Ci podwyższona temperatura? Zobacz, w czym może Ci pomóc periodontologia.
paradontoza Katowice, ból dziąseł Katowice
Periodontologia Katowice – czym jest?
Periodontologia to jedna z dziedzin stomatologii. Jej działania obejmują profilaktykę i leczenie chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Te problemy są coraz częściej spotykane u pacjentów, a nieleczone mogą prowadzić nawet do utraty zębów.
Te schorzenia atakują tkankę otaczającą ząb oraz te, które utrzymują go w zębodole. Do przyzębia zalicza się:
- dziąsła,
- więzadła ozębnej,
- kość wyrostka zębodołowego szczęki i część zębodołowa żuchwy wraz z okostną,
- cement korzeniowy.
Najczęściej spotykaną chorobą jest zapalenie dziąseł oraz przewlekłe zapalenie przyzębia. Nieleczone mogą prowadzić do utraty zębów. Zapalenie dziąseł może mieć różną etiologię. Dzieli się je na: związane z biofilmem nazębnym (obecnością płytki), modyfikowane ogólnymi lub miejscowymi czynnikami ryzyka (wywołane zaburzeniami układu hormonalnego i/lub krwiotwórczego) oraz na powiększenie dziąseł wywołane przez leki (np. polekowe przerostowe zapalenie dziąseł po zastosowaniu fenytoiny, cyklosporyny A czy też blokerów kanałów wapniowych). Nieleczone może przejść w zapalenia przyzębia.
Inne poważne choroby periodontologiczne to przede wszystkim:
- wady wrodzone lub nabyte,
- zapalenie przyzębia w chorobach ogólnoustrojowych,
- agresywne zapalenie przyzębia,
- ostre stany przyzębia.
Periodontolog Katowice – czym się zajmuje?
Periodontolog zajmuje się leczeniem schorzeń i stanów, które powstają w obrębie błony śluzowej jamy ustnej oraz przyzębia. Powinno zgłosić się do niego, kiedy zauważymy:
- krwawienie z dziąseł,
- nadwrażliwość zębów,
- wysoka/niska temperatura,
- odsłonięcie szyjki zębowej,
- nieprzyjemny zapach z jamy ustnej.
Paradontoza
Paradontoza (przewlekłe zapalenie przyzębia) to infekcyjna choroba, która atakuje tkanki przyzębia. To druga po próchnicy, najczęściej występująca przypadłość u pacjentów. Prowadzi ona do poważnego stanu zapalnego w jamie ustnej i obszarze przyzębia. Choroba wywołana jest przez bakterie, których pojawienie się spowodowane jest przez złą higienę jamy ustnej.
W wyniku choroby dochodzi do utraty przyczepu łącznotkankowego, utraty kości oraz powstania patologicznych kieszonek przyzębnych oraz/lub recesji dziąsła. Nieleczenie może doprowadzić do rozchwiania i utraty zębów.
Parodontoza jest coraz częstszym schorzeniem, które zwykle występuje u osób po 40 roku życia, ale może występować w każdym wieku. Znacznie częściej objawia się u mężczyzn, niż u kobiet.
Paradontoza – objawy i przyczyny
Pierwsze objawy przewlekłego zapalenia przyzębia bardzo często są ignorowane przez pacjentów. Rozwój choroby przynosi coraz bardziej dotkliwe dolegliwości, dlatego należy już na samym początku zgłosić się do stomatologa. Bardzo ważna jest regularność wizyt u stomatologa, podczas których można wykryć niepokojące zmiany i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Główną przyczyną powstania paradontozy jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Przyczyn jest więcej, są to m.in.:
- nieprawidłowy skład śliny,
- osłabiony układ odpornościowy,
- palenie papierosów,
- podrażnienie dziąseł,
- urazy mechaniczne,
- choroby układu krwiotwórczego
- zaburzenia hormonalne
- choroby przewlekłe, nieprawidłowe wypełnienia zębów.
- czynniki genetyczne.
Natomiast głównymi objawami paradontozy jest powstały miękki, białożółty nalot na koronach zębowych, czyli płytka nazębna, ale też:
- krwawienie i obrzęk dziąseł,
- odsłonięcie szyjek zębowych,
- wydłużanie się koron zębowych,
- przemieszczanie zębów,
- nadwrażliwość,
- rozchwianie zębów,
- nieprzyjemny zapach jamy ustnej.
Warto pamiętać o tym, że paradontozę wywołują bakterie, które mogą się przemieszczać. Co za tym idzie, możliwe jest zarażenie się zapaleniem przyzębia.
Leczenie paradontozy krok po kroku
Systematyczna higiena jamy ustnej jest kluczowa dla skutecznego leczenia początkowej fazy paradontozy. Pacjent musi umieć prawidłowo czyścić zęby, tak aby usunąć osady zarówno z powierzchni zębów, jak i z przestrzeni między nimi oraz z dziąseł.
Stomatolog ocenia stopień zaawansowania choroby za pomocą specjalnej cyfrowej sondy periodontologicznej PA-ON, która wykrywa paradontozę na wczesnym etapie. Lekarz również doradza pacjentowi, jak dbać o higienę, pokazuje mu techniki szczotkowania i nitkowania zębów. Jeśli na zębach znajdują się złogi kamienia nazębnego i osady, stomatolog może wykonać zabieg higienizacji.
Często stosowanymi zabiegami, które przyspieszają i poprawiają efekty leczenia są skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy oraz kiretaż otwarty i zamknięty. Są to zabiegi, które oczyszczają zęby.
Przy zaawansowanej paradontozie, kiedy wymagana jest regeneracja tkanek przyzębia, wykonuje się poniższe zabiegi chirurgiczne:
- operacja płatowa,
- korekta dziąsła i kości,
Bardzo często lekarz stomatolog zaleca również stosowanie konkretnych preparatów czy środków, które przyspieszają gojenie dziąseł i pozostałych tkanek przyzębia.
Periodontologia Katowice: recesje dziąsłowe
Z recesjami dziąsłowymi boryka się wielu pacjentów, którzy zgłaszają się do lekarza. To problem nie tylko estetyczny, ale także powodujący bolesną nadwrażliwość zębów. Może towarzyszyć im próchnica korzeni i ubytki niezwiązane z próchnicą.
Recesja dziąsła to nieprawidłowości w obrębie śluzówki i dziąsła, polegające na tym, że brzeg dziąsła brzeżnego przesuwa się w kierunku wierzchołka zęba względem miejsca, gdzie łączy się szkliwo i cement. To z kolei prowadzi do innych problemów z zębami. Recesje częściej dotyczą mężczyzn i są bardziej powszechne wraz z wiekiem.
To schorzenie może występować zarówno u osób dbających o higienę jamy ustnej, jak i u pacjentów, którzy nie są w tym konsekwentni.
Recesje dziąsłowe – objawy i przyczyny
Recesja to zjawisko, w którym dziąsło i kość oddalają się od zęba, co może negatywnie wpływać na estetykę, zwłaszcza gdy dotyczy zębów przednich. Jednak nie tylko wygląd jest tu ważny. Odsłonięty korzeń ma bezpośredni kontakt z bakteriami i czynnikami zewnętrznymi, co może spowodować poważne infekcje.
Do głównych przyczyn recesji dziąsłowych zalicza się:
- nieodpowiednie i/lub zbyt mocne mycie zębów
- brak właściwej higieny jamy ustnej, która doprowadza do powstawania kamienia nazębnego,
- palenie papierosów w dużych ilościach,
- zgrzytanie zębami,
- zaciskanie zębów,
- zapalenie przyzębia.
Natomiast najczęstszymi i najwcześniejszymi objawami są:
- nadwrażliwość zębów na gorące i zimne napoje i pokarm,
- ból,
- odsłonięcie szyjki zębów,
- zanikanie dziąseł,
- ubytki tkanki,
- coraz silniejsze ścieranie się zębów,
- ubytki w szkliwie,
- rozchwianie zębów,
- większa podatność na próchnicę.
Recesje dziąseł w niektórych przypadkach mogą prowadzić do stanów zapalnych. W takim przypadku konieczne jest wdrożenie leczenia kanałowego.
Recesje dziąsłowe – leczenie krok po kroku
Leczenie recesji jest trudne, ale dzięki postępowi medycznemu można osiągnąć dobre rezultaty. Istnieje kilka technik, które zawsze trzeba dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta. Każdą z metod trzeba zastosować jak najszybciej, aby nie dopuścić do pogorszenia się stanu.
Leczenie w dużej mierze zależy od przyczyny, która spowodowała chorobę oraz od jej stopnia zaawansowania. Stomatolog powinien przede wszystkim:
- poinformować pacjenta, jak poprawnie dbać o higienę jamy ustnej,
- wdrożyć zabiegi higienizacyjne,
- naprawić uszkodzone wypełnienia zębów,
- wykonać chirurgiczną korektę nieprawidłowego przyczepu wędzidełka warg i policzków, jeśli przypadek tego wymaga,
- wdrożyć leczenie ortodontyczne, w konkretnych przypadkach.
Periodontologia: kiretaż
Kiretaż to sposób leczenia chorób przyzębia, który polega na dokładnym usunięciu patologicznych kieszonek dziąsłowych i korzenia zęba przez lekarza. Stomatolog usuwa zapalną ziarninę i skupiska bakterii. Do tego zabiegu stosuje się specjalne narzędzi stomatologiczne, np. kirety.
Taki zabieg jest zalecany głównie dla pacjentów, u których podstawowe metody usuwania kamienia nazębnego nie działają i nie są skuteczne. Kiretaż wykonuje się, gdy:
- występuje zaawansowane zapalenie dziąseł,
- stwierdzone są choroby przyzębia.
Kiretaż można podzielić na kilka rodzajów:
- otwarty,
- zamknięty,
Po samym zabiegu należy pamiętać, aby:
- nie szczotkować zębów przez 12 godzin, a po tym czasie robić to bardzo delikatnie,
- nie nitkować zębów,
- zastosować lek przeciwbólowy, gdy ból jest nie do zniesienia, jednak nie można przyjmować aspiryny – jest zabroniona po kiretażu,
- stosować płynną dietę przez około tydzień,
- zrezygnować z używek.
- w pierwszych 24h po zabiegu unikać spożywania gorących napojów i pokarmów, spożywania alkoholu i palenia papierosów.
Umów wizytę
Skorzystaj z formularza, aby umówić się na konsultację, podczas której specjalista z naszej kliniki ustali indywidualny plan zabiegów.
Przejdź do zakładki KONTAKT i umów się do periodontologa w Katowicach.
periodontologia Śląsk | periodontologia Katowice | periodontologia Ruda Śląska | periodontologia Chorzów | periodontologia Sosnowiec | periodontologia Dąbrowa Górnicza | periodontologia Mysłowice | periodontologia Bytom | periodontologia Zabrze | periodontologia Tychy | periodontologia Gliwice | periodontologia Jaworzno