Leczenie kanałowe, endodoncja
Leczenie kanałowe pod mikroskopem to nowoczesna i precyzyjna metoda zalecana w przypadku zaawansowanych stanów zapalnych miazgi, a szczególnie podczas powtórnego leczenia kanałowego. Dzięki mikroskopowi stomatologicznemu endodonta może bardzo dokładnie oczyścić i wypełnić kanały zębowe, co minimalizuje ryzyko i zwiększa szanse na uratowanie zęba. Endodoncja mikroskopowa zapewnia wysoką jakość, komfort i bezpieczeństwo.

Precyzyjna endodoncja – leczenie kanałowe pod mikroskopem (Katowice)
Leczenie kanałowe pod mikroskopem to niezwykle precyzyjna procedura wykorzystywana przez endodontów, pozwalająca uzyskać satysfakcjonujące efekty również w bardzo skomplikowanych przypadkach. Leczenie w Dental Studio by Daria Rowecka w Katowicach, przeprowadzane przy użyciu mikroskopu stomatologicznego, umożliwia bardzo dokładne oczyszczenie i zabezpieczenie nawet najmniejszych kanałów zębowych. Precyzyjne narzędzia i technologia pozwalają na uzyskanie doskonałych rezultatów przy minimalnym ryzyku powikłań, zapewniając długotrwałe wzmocnienie zęba.
Udogodnienia dla pacjentów Dental Studio by Daria Rowecka
- DOGODNY DOJAZD – pacjentów przyjmujemy przy ul. Bytkowskiej 117 w Katowicach (pogranicze Katowic i Siemianowic Śląskich tuż obok wieży telewizyjnej). Ze stacji dworzec główny PKP – czas dojazdu wynosi 14 minut
- WŁASNY BEZPŁATNY PARKING – parking dla naszych pacjentów oznaczony tabliczkami z logo gabinetu
- WYGODNA PŁATNOŚĆ – przyjmujemy płatności kartą i gotówką.
- UŁATWIENIA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH – wygodny podjazd, szerokie wejście, toalety dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Leczenie kanałowe – co to jest?
Leczenie kanałowe, czyli inaczej leczenie endodontyczne, to zaawansowana procedura stomatologiczna stosowana w przypadkach, gdy miazga zęba uległa nieodwracalnym uszkodzeniom na skutek infekcji bakteryjnej, głębokiej próchnicy lub urazu mechanicznego. Proces leczenia obejmuje usunięcie zainfekowanej miazgi zęba, dokładne oczyszczenie i zdezynfekowanie kanałów zęba, wypełnienie biokompatybilnym materiałem oraz zabezpieczenie i odbudowę korony zęba. Leczenie kanałowe to zabieg, który ma na celu uratowanie zęba przed usunięciem (ekstrakcją).
Czym jest endodoncja mikroskopowa?
Endodoncja mikroskopowa to procedura stomatologiczna polegająca na leczeniu kanałowym przy użyciu mikroskopu zabiegowego. Mikroskop stomatologiczny pozwala lekarzowi na precyzyjne zlokalizowanie i oczyszczenie kanałów zębowych, co jest niezwykle istotne dla prawidłowego przebiegu leczenia i skuteczności zabiegu. Dzięki mikroskopowi możliwe jest nie tylko bardzo dokładne oczyszczenie, zdezynfekowanie i wypełnienie kanałów (również w przypadku powtórnego leczenia kanałowego – reendo), ale również odnalezienie dodatkowych kanałów czy usunięcie złamanego narzędzia.
Wskazania do leczenia endodontycznego pod mikroskopem
Wśród głównych wskazań do leczenia endodontycznego wyróżnia się:
- nieodwracalne, zaawansowane stany zapalne miazgi,
- martwicę i zgorzel miazgi,
- zmiany okołowierzchołkowe,
- głęboką próchnicę (jeśli leczenie zachowawcze nie pozwala uzyskać poprawy),
- złamane narzędzie, niedopełniony kanał, ponowny stan zapalny (wskazania do reendo).
Zaleca się, aby leczenie kanałowe było zawsze przeprowadzane pod mikroskopem. To minimalizuje ryzyko związane z nieprawidłowym przebiegiem procedury.
Zalety leczenia kanałowego pod mikroskopem
Endodoncja mikroskopowa umożliwia stomatologowi oglądanie wnętrza zęba w kilku, kilkunastokrotnym powiększeniu, co zwiększa szanse na precyzyjne leczenie i uniknięcie komplikacji. Wśród najważniejszych zalet tej metody można wymienić m.in.:
- skrócenie czasu leczenia endodontycznego,
- możliwość przeprowadzenia leczenia kanałowego podczas jednej wizyty (brak konieczności przeprowadzania dewitalizacji – zatruwania zęba),
- bezpieczeństwo procedury i zminimalizowanie ryzyka powikłań.
Jak rozpoznać, że ząb wymaga leczenia kanałowego – diagnostyka
Kwalifikacją do leczenia kanałowego zajmuje się lekarz stomatolog. Podstawą do podjęcia decyzji jest badanie przedmiotowe i radiologiczne – przede wszystkim rtg. punktowe. Czasami lekarz zleca również dodatkową diagnostykę obrazową – pantomogram lub tomografię CBCT.
Ząb, który kwalifikuje się do leczenia kanałowego zwykle wiąże się również z występowaniem charakterystycznych objawów, które może zauważyć sam pacjent. W przypadku stanów zapalnych miazgi bardzo specyficznym symptomem jest występowanie silnego bólu zęba w nocy, często pulsującego. Wśród innych objawów, które mogą świadczyć o poważnych problemach, wymagających leczenia kanałowego, wymienia się również:
- nieustający ból zęba, który promieniuje na twarz lub inne zęby,
- nadwrażliwość na ciepło i zimno, która nie ustaje po zaprzestaniu działania bodźca drażniącego,
- obrzęk dziąseł,
- obecność ropy (ropień lub przetoka),
- zmianę zabarwienia zęba,
- ból podczas nagryzania, gryzienia,
- uraz zęba.
Jak się przygotować do leczenia kanałowego?
Pacjenci nie muszą specjalnie przygotowywać się do leczenia kanałowego. Należy jednak zadbać o dokładną higienę jamy ustnej przed wizytą i leczeniem kanałowym. Konieczne jest poinformowanie lekarza o nadwrażliwości lub alergii na leki.
Ile trwa leczenie endodontyczne?
Czas trwania leczenia kanałowego jest różny i zależy od indywidualnych potrzeb i stanu zęba. W przypadku leczenia kanałowego pod mikroskopem ząb nie wymaga zatruwania i zazwyczaj cała procedura może zostać wykonana w czasie jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Sam zabieg trwa ok. 1-2 godzin, a czas zależy od kilku czynników, m.in. od liczby i budowy kanałów do opracowania.
Na czym polega leczenie kanałowe – przebieg zabiegu
Leczenie kanałowe składa się z kilku etapów. W pierwszej kolejności lekarz przeprowadza wywiad medyczny i badanie kliniczne oraz wykonuje się diagnostykę obrazową – rtg. Następnie stomatolog (endodonta) może przejść do właściwej procedury, która obejmuje:
- miejscowe znieczulenie zęba,
- założenie koferdamu,
- otwarcie komory zęba,
- usunięcie zainfekowanej miazgi,
- odszukanie ujść kanałów zębowych,
- pomiar długości kanału (przy użyciu endometru),
- precyzyjne opracowanie, oczyszczenie, zdezynfekowanie (podchloryn sodu)
- osuszenie kanałów korzeniowych zęba,
- szczelne wypełnienie kanałów korzeniowych (zwykle przy wykorzystaniu ciekłej gutaperki, która pozwala lepiej uszczelnić kanał i wypełnić również małe kanały boczne),
- kontrolne zdjęcie radiologiczne.
Zalecania po leczeniu endodontycznym
Po leczeniu endodontycznym należy przestrzegać zaleceń lekarza. Zwykle zaleca się powstrzymanie się od jedzenia i picia do czasu ustąpienia znieczulenia oraz unikanie spożywania twardych pokarmów w ciągu pierwszych dni po zabiegu. Ponieważ bezpośrednio po leczeniu kanałowym może pojawić się ból lub dyskomfort, pacjent może przyjąć ogólnodostępne leki przeciwbólowe. W przypadku niepokojących objawów, np. długotrwałego utrzymywania się dolegliwości, należy skonsultować się ze stomatologiem.
Leczenie kanałowe – przeciwwskazania
Chociaż leczenie kanałowe umożliwia uratowanie zęba przed ekstrakcją, nie zawsze jest możliwe przeprowadzenie procedury. Za główne przeciwwskazania do leczenia endodontycznego uznaje się znaczne uszkodzenie struktury zęba (w wyniku próchnicy lub urazu), które uniemożliwia skuteczne wypełnieniu kanałów.
U pacjentów ze sztuczną zastawką serca, po przebytym zapaleniu wsierdzia, z ciężką wrodzoną wada serca przeciwwskazane jest ponowne leczenie endodontyczne, a pierwotne wymaga bezwzględnego zastosowania koferdamu i osłony antybiotykowej.
Powikłania po leczeniu kanałowym – skutki uboczne
Leczenie kanałowe przeprowadzane przez doświadczonego lekarza, przy wykorzystaniu mikroskopu, wiąże się z niewielkim ryzykiem skutków ubocznych. Jednak, jak w przypadku każdej procedury medycznej, nie można go całkowicie wyeliminować. Wśród możliwych powikłań po leczeniu endodontycznym można wymienić:
- obecność złamanego narzędzia w kanale,
- pęknięcie lub złamanie korony zęba,
- niecałkowite wypełnienie lub przepełnienie kanału,
- stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych,
- uszkodzenie ściany kanału (perforacja).
Należy pamiętać, że ból i dyskomfort w ciągu kilku dni po zabiegu jest zjawiskiem całkowicie normalnym, które wiąże się zwykle z przebiegiem procedury i możliwością mechanicznego podrażnienia okolicznych nerwów.
Ile kosztuje leczenie kanałowe – cena
Całkowity koszt leczenia kanałowego uzależniony jest od kilku czynników, m.in. rodzaju zęba (siekacze, kły, przedtrzonowce, trzonowce), liczby kanałów, zakresu procedury, indywidualnych potrzeb pacjenta i lokalizacji kliniki. Szczegółowa oferta cenowa Dental Studio w Katowicach znajduje się w cenniku na stronie kliniki. Cena poszczególnych zabiegów endodontycznych obejmuje już rtg. punktowe i znieczulenie.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem w Katowicach – dlaczego warto skorzystać z precyzyjnej endodoncji w Dental Studio?
Leczenie kanałowe pod mikroskopem w Dental Studio by Daria Rowecka w Katowicach zapewnia wysoka precyzję i satysfakcjonujące efekty przeprowadzenia procedury. Dzięki zaawansowanemu mikroskopowi stomatologicznemu endodonta ma możliwość dokładnego obejrzenia i oczyszczenia kanałów zębowych, co jest niezwykle istotne w leczeniu zębów z zaawansowanymi zmianami zapalnymi. Leczenie endodontyczne w Dental Studio przeprowadzane jest przy wykorzystaniu wysokiej jakości certyfikowanych urządzeń medycznych, co pozwala uzyskać nie tylko doskonałe efekty, ale również zapewnić pacjentowi komfort i bezpieczeństwo.
FAQ
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leczenia kanałowego.
Jak wygląda powtórne leczenie kanałowe?
Powtórne leczenie kanałowe, czyli tzw. reendo, polega na ponownym oczyszczeniu i wypełnieniu kanałów zęba. Procedura odbywa się przy użyciu mikroskopu stomatologicznego, który pozwala na precyzyjne i efektywne leczenie. Zabieg wiąże się z wyższym ryzykiem niz pierwotne leczenie kanałowe, zwykle również wymaga więcej czasu ze względu na konieczność usunięcia poprzedniego wypełnienia z kanałów.
Ile kosztuje powtórne leczenie kanałowe (Katowice)?
Cena powtórnego leczenia kanałowego jest wyższa niż pierwszego. Jednak podobnie jak w przypadku pierwszej procedury zależy od liczby kanałów i lokalizacji kliniki. W Dental Studio w Katowicach koszt powtórnego leczenia wynosi od 1100 do 1900 zł (cena obejmuje rtg. punktowe i znieczulenie).
Po czym poznać, że ząb jest do leczenia kanałowego?
Rozpoznaniem i kwalifikacją do leczenia endodontycznego zajmuje się stomatolog. Konieczne jest badanie kliniczne i rtg. punktowe. Często o zapaleniu miazgi świadczy silny, pulsujący ból zęba, szczególnie dokuczliwy w trakcie nocnego odpoczynku.
Czy ból zęba po leczeniu kanałowym wymaga konsultacji z lekarzem?
Ból występujący bezpośrednio po leczeniu kanałowym wynika zazwyczaj z podrażnienia nerwów w trakcie wykonywania procedury. Dolegliwości powinny ustąpić w ciągu kilku, kilkunastu dni. Jeśli ból nie mija, nasila się lub pojawia się po pewnym czasie od zakończenia leczenia, należy skonsultować się z lekarzem.
Gdzie można zrobić leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem – endodonta (Katowice)?
Coraz więcej gabinetów stomatologicznych oferuje endodontyczne leczenie zębów pod mikroskopem. W Katowicach jednym z nich jest Dental Studio by Daria Rowecka.
Ile kosztuje leczenie kanałowe – endodoncja (Katowice)?
Ceny leczenia kanałowego w Katowicach są uzależnione od liczby kanałów, zakresu zabiegu czy lokalizacji placówki medycznej. Dlatego w celu zapoznania się z konkretną ofertą cenową warto zajrzeć na stronę internetową wybranej placówki lub skontaktować się telefonicznie z personelem.
Co daje leczenie kanałowe pod mikroskopem?
Leczenie kanałowe pod mikroskopem zapewnia większą precyzję i skuteczność w oczyszczaniu kanałów zębowych, zmniejsza ryzyko powikłań oraz często umożliwia przeprowadzenie leczenia endodontycznego w czasie jednej wizyty.
Czy leczenie kanałowe boli?
Konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego często wzbudza niepokój pacjentów, którzy obawiają się dolegliwości bólowych w czasie leczenia. Należy jednak pamiętać, że cała procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego jest całkowicie bezbolesna.
Ile kosztuje leczenie kanałowe 1 kanału pod mikroskopem – endodoncja mikroskopowa (Katowice)?
Koszt leczenia endodontycznego jednego kanału, który występuje w górnych jedynkach, dwójkach i trójkach (a często również w dolnych) zależy przede wszystkim od konkretnych potrzeb pacjenta (pierwsze leczenie kanałowe czy reendo) i lokalizacji kliniki. W Dental Studio w Katowicach kosztuje 900 zł. Cena obejmuje również rtg. punktowe i znieczulenie do zabiegu.
Szybki kontakt


Zostaw swoje dane, a my oddzwonimy:
Przejdź do zakładki KONTAKT i umów się na leczenie kanałowe w Katowicach.
leczenie kanałowe Śląsk | leczenie kanałowe Katowice | leczenie kanałowe Ruda Śląska | leczenie kanałowe Chorzów | leczenie kanałowe Sosnowiec | leczenie kanałowe Dąbrowa Górnicza | leczenie kanałowe Mysłowice | leczenie kanałowe Bytom | leczenie kanałowe Zabrze | leczenie kanałowe Tychy | leczenie kanałowe Gliwice | leczenie kanałowe Jaworzno