Chirurgia stomatologiczna
Może się wydawać, że chirurgia stomatologiczna to tylko usuwanie zębów. Nic bardziej mylnego! To dziedzina stomatologii, która zajmuje się nie tylko zębami, ale też całą jamą ustną i jej problemami. Dowiedz się więcej o chirurgii stomatologicznej…
usuwanie ósemek, znieczulenie stomatologiczne
Chirurgia stomatologiczna – co to takiego?
Chirurgia stomatologiczna to dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem problemów związanych z jamą ustną i zębami. Chirurg stomatologiczny to lekarz, który potrafi wykonać różne operacje i zabiegi w jamie ustnej, takie jak usuwanie zębów, wszczepianie implantów, usuwanie zmian nowotworowych czy przeszczep kości. Ta dziedzina pomaga poprawić zdrowie, funkcję i estetykę zębów i jamy ustnej.
Chirurgia stomatologiczna Katowice – co leczy?
Chirurgia stomatologiczna to bardzo szeroki zakres leczenia. Chirurdzy stomatolodzy mogą wykonywać wiele różnych zabiegów i operacji, takich jak:
- usuwanie zębów (np. ósemek),
- leczenie ropni i przetok,
- resekcja wierzchołka korzenia (odcięcie chorej części korzenia),
- plastyka wędzidełek (poprawa ułożenia błonki pod językiem lub wargą),
- wszczepianie implantów zębowych (sztucznych korzeni zębów),
- usuwanie zmian nowotworowych w jamie ustnej lub na wargach,
- podniesienie dna zatoki szczękowej (przygotowanie miejsca na implanty),
- przeszczep kości (uzupełnienie ubytków kości),
- i wiele innych.
Jak widać, chirurgia stomatologiczna to nie tylko usuwanie zębów. To także leczenie chorób i urazów jamy ustnej oraz poprawa estetyki i funkcji zębów.
Usuwanie ósemek – kiedy i jak?
Jednym z najczęstszych zabiegów w chirurgii stomatologicznej jest usuwanie ósemek. To zęby mądrości, które często rosną nieprawidłowo lub nie mają miejsca w łuku zębowym. Mogą one powodować ból, próchnicę lub zapalenie dziąseł, dlatego czasem trzeba je usunąć.
Usuwanie ósemek jest zabiegiem chirurgicznym, który wymaga wcześniejszego zaplanowania. Stomatolog musi sprawdzić na zdjęciu RTG lub tomografii komputerowej, jak położona jest ósemka i czy jest ona częściowo lub całkowicie zatrzymana w kości. Na tej podstawie decyduje, czy można ją usunąć bez nacinania dziąsła lub dzielenia korzeni.
Zabieg usuwania ósemek odbywa się pod znieczuleniem miejscowym. Lekarz nacina dziąsło i odsłania korzeń ósemki. Jeśli jest on podzielony na kilka części, lekarz musi je rozdzielić specjalnymi narzędziami chirurgicznymi, a następnie wyjmuje ósemkę.
Usuwanie zęba mądrości kończy się założeniem kilku szwów, żeby odpowiednio zamknąć i zabezpieczyć powstałą ranę. Po zabiegu może pojawić się obrzęk dziąseł, który można zredukować przykładając zimny okład. Obrzęk powinien stopniowo zmniejszać się z czasem.
Aspektem, o którym powinien pamiętać każdy pacjent jest to, że odradza się palenia papierosów i stosowania innych używek zarówno przed zabiegiem, jak i po nim. Po zabiegu również powinno się stosować odpowiednią dietę w postaci płynnych i miękkich pokarmów i unikania gorących dań i ostrych potraw.
Po usunięciu zęba należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Należy wtedy stosować miękką szczoteczkę do zębów i pastę zawierającą fluor. Często zaleca się również używanie specjalnych płukanek, które mają działanie antybakteryjne.
Resekcja wierzchołka korzenia
Chirurgia stomatologiczna zajmuje się także resekcją wierzchołka korzenia. Na czym to polega? Jest to zabieg, podczas którego odsłania się korzeń zęba oraz oczyszcza otaczające go kości ze wszystkich zmian chorobowych czy stanów zapalnych.
Stomatolodzy zazwyczaj zalecają ten zabieg, kiedy u pacjenta nie ma możliwości wykonania powtórnego leczenia kanałowego lub kiedy zmiany wokół wierzchołka nie poddają się takiej terapii.
Kiedy wykonuje się ten zabieg? Objawami, które powinny nas zaniepokoić, są przede wszystkim:
- nasilający się ból przy nagryzaniu,
- opuchlizna policzka,
- uwypuklenia na dziąśle,
- stan podgorączkowy.
Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych powstaje w wyniku przedostania się poza wierzchołek korzenia bakterii, które znajdują się w zainfekowanym kanale korzeniowym. Bardzo często pacjent może odczuwać wtedy pulsujący, stały lub cykliczny ból w zależności od stopnia zaawansowania zapalenia.
Zabieg wykonuje się podając pacjentowi znieczulenie miejscowe. Sama resekcja to usunięcie fragmentu korzenia, który zawierał nieoczyszczony i niewypełniony odcinek kanału. Chirurg otwiera tkanki miękkie przy korzeniu, po czym usuwa zakażoną tkankę oraz wierzchołek korzenia. Natomiast pozostawiony koniec kanału musi wypełnić wstecznie specjalistycznym cementem. Na samym końcu powinien założyć membranę zabezpieczającą.
Zabieg wiąże się z możliwością wystąpienia bólu i obrzęku po wykonaniu procedury. Jednak zazwyczaj te objawy ustępują po kilku dniach. Jeśli jednak ten dyskomfort utrzymuje się dłużej, należy wtedy zgłosić się do lekarza wykonującego zabieg.
Aby przynieść sobie ulgę po zabiegu można:
- stosować zimne okłady na zewnątrz policzka,
- spożywać tylko zimny pokarm i napoje,
- przyjmować leki zalecone przez stomatologa,
- myć zęby w delikatny sposób,
- używać specjalnych płynów antyseptycznych,
- unikać wysiłku,
- przyjmować dużo płynów.
Do zabiegu może przystąpić każda osoba zakwalifikowana do tego rodzaju leczenia przez lekarza.
Podniesienie dna zatoki szczękowej
Chirurgia stomatologiczna to także podniesienie dna zatoki szczękowej. Na czym polega ten zabieg? Podczas jego trwania wprowadza się materiał, który zastępuje kość, pod błonę śluzową wyścielającą zatokę szczękową. Poprzez to chirurg może znacznie zwiększyć ilość kości wyrostka zębodołowego w bocznym odcinku szczęki. Taki zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.
Znieczulenie stomatologiczne
Większość zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej wiążę się z koniecznością podania środków znieczulających. Znieczulenie stomatologiczne pozwala uniknąć dyskomfortu podczas bardziej bolesnych zabiegów dentystycznych.
Istnieje kilka rodzajów znieczulenia. Są to m.in.:
- nasiękowe,
- przewodowe,
- powierzchniowe.
Stosowanie znieczulenia stomatologicznego jest obowiązkowe przy poważnych zabiegach, takich jak np. leczenie kanałowe czy usuwanie zębów. Zazwyczaj wykonywane jest miejscowo, rzadko stosowane jest znieczulenie ogólne.
Działanie środków znieczulających zazwyczaj trwa do dwóch godzin. W niektórych przypadkach czas działania może się przedłużać, ze względu na indywidualne cechy pacjenta i rodzaju użytego znieczulenia.
Jeśli pacjent jest uczulony na jakieś leki, czy też substancje, powinien zgłosić to do stomatologa, który będzie wykonywał dany zabieg. To bardzo ważne, ponieważ podczas podania znieczulenia może wystąpić reakcja alergiczna oraz poważne komplikacje.
FAQ: Czy usuwanie ósemek boli?
Usuwanie zęba mądrości odbywa się w znieczuleniu miejscowych, a w niektórych przypadkach nawet pod znieczuleniem ogólnym. Z tego powodu pacjent nie powinien odczuwać bólu. Po wykonanej procedurze może pojawić się dyskomfort, jednak jest to naturalna reakcja, które nie powinna niepokoić.
Umów wizytę
Skorzystaj z formularza, aby umówić się na konsultację, podczas której specjalista z naszej kliniki ustali indywidualny plan zabiegów.
Przejdź do zakładki KONTAKT i umów wizytę u chirurga stomatologicznego w Katowicach.
chirurgia stomatologiczna Śląsk | chirurgia stomatologiczna Katowice | chirurgia stomatologiczna Ruda Śląska | chirurgia stomatologiczna Chorzów | chirurgia stomatologiczna Sosnowiec | chirurgia stomatologiczna Dąbrowa Górnicza | chirurgia stomatologiczna Mysłowice | chirurgia stomatologiczna Bytom | chirurgia stomatologiczna Zabrze | chirurgia stomatologiczna Tychy | chirurgia stomatologiczna Gliwice | chirurgia stomatologiczna Jaworzno