Rodzaje implantów zębowych – jaki implant wybrać?
Implanty zębowe to jedna z najbardziej zaawansowanych metod odtwarzania braków zębowych, zapewniająca pacjentom funkcjonalność, estetykę i komfort porównywalne do naturalnych zębów. Implanty różnią się pod względem materiału, budowy oraz sposobu osadzenia w tkance kostnej, a wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od wielu czynników. Dowiedz się, jakie są rodzaje implantów zębowych i kiedy warto się na nie zdecydować?

Implanty zębowe – charakterystyka
Implanty zębowe to tytanowe lub ceramiczne wszczepy, które zastępują naturalne korzenie zębów. Po wszczepieniu w kość szczęki lub żuchwy implant ulega procesowi osteointegracji, czyli trwałego połączenia z tkanką kostną. Na implancie można następnie osadzić koronę protetyczną, most protetyczny, a w przypadku wszczepienia kilku implantów – cały łuk (All-on-X).
Zastosowanie implantów ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na odtworzenia naturalnego wyglądu i funkcji zębów oraz zapobiega zanikowi tkanki kostnej po ekstrakcji. Wszczepy charakteryzują się wysoką trwałością i komfortem użytkowania, zarówno w przypadku pojedynczych braków zębowych, jak i całkowitego bezzębia.
Rodzaje implantów zębowych
Implantologia oferuje różnorodne rozwiązania, dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentów. Implanty różnią się materiałem, konstrukcją, sposobem osadzenia w kości czy etapami leczenia, a każdy rodzaj ma specyficzne właściwości oraz zastosowanie. Każdy musi być dostosowany do jakości i ilości tkanki kostnej, ogólnego stanu zdrowia, potrzeb estetycznych oraz planowanego uzupełnienia protetycznego. Dlatego wybór najwłaściwszego implantu powinien być poprzedzony dokładną diagnostyką oraz konsultacją z doświadczonym stomatologiem specjalizującym się w implantologii.
Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, a podział na różne typy implantów stomatologicznych dokonywany jest na podstawie określonych kryteriów.
Materiał
Jednym z najważniejszych kryteriów różnicujących implanty zębowe jest materiał, z którego są wykonane. Współczesna implantologia wykorzystuje przede wszystkim dwa materiały – tytan oraz tlenek cyrkonu.
- Implanty tytanowe – najczęściej stosowane rozwiązanie ze względu na ich wysoką biozgodność i doskonałą osteointegrację, czyli zdolność do trwałego łączenia się z tkanką kostną. Są niezwykle trwałe, odporne na obciążenia mechaniczne i mogą być zastosowane zarówno w przypadku pojedynczych braków zębowych, jak i pełnych rekonstrukcji (całkowitych stałych lub wyjmowanych protez zębowych).
- Implanty cyrkonowe (inaczej implanty ceramiczne) – alternatywa dla tytanowych wszczepów, stosowana głównie u pacjentów uczulonych na metale. Implanty wykonane z tlenku cyrkonu charakteryzują się wysoką biozgodnością, brakiem metalowych elementów i doskonałymi właściwościami estetycznymi.
Liczba etapów leczenia
W zależności od sposobu przeprowadzania leczenia implantologicznego wyróżnia się implanty jedno- i dwufazowe.
- Implanty jednofazowe (implanty jednoczęściowe) – składają się z jednego elementu – śruba z gwintem, tzn. część śródkostna (wszczepiana w kość) oraz filar protetyczny (na którym osadzana jest korona) są zintegrowane w jednej konstrukcji. Takie rozwiązanie pozwala na natychmiastowe obciążenie implantu, co pozwala szybciej przeprowadzić pełną odbudowę protetyczną. Implanty jednofazowe wymagają jednak idealnych warunków kostnych.
- Implanty dwufazowe (implanty dwuczęściowe) – leczenie odbywa się w dwóch etapach – w pierwszym wszczepiany jest implant śródkostny, który podlega procesowi osteointegracji, a następnie po kilku miesiącach (3-6) implant musi zostać odsłonięty i umieszcza się na nim łącznik, który stanowi filar dla odbudowy protetycznej.
Sposób osadzenia w kości
Warunki kostne w jamie ustnej pacjenta mają znaczący wpływ na rodzaj i sposób wszczepienia implantu.
- Implanty śródkostne – najczęściej stosowane implanty zębowe, wszczepiane bezpośrednio w kość szczęki lub żuchwy. Wykonane z tytanu lub cyrkonu, zapewniają trwałość, biokompatybilność i skuteczną integrację z kością. Służą jako stabilne podstawy dla koron, mostów czy protez, dlatego mogą być wykorzystywane zarówno przy pojedynczych brakach, jak i w przypadku całkowitego bezzębia, jednak wymagają odpowiednich warunków kostnych, a w przypadku zaniku kości konieczna jest ich regeneracja przed zabiegiem. Zazwyczaj wszczepienie implantu przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym.
- Implanty podokostnowe – alternatywne rozwiązanie stosowane u pacjentów z zaawansowanym zanikiem kości, kiedy nie jest możliwe zastosowanie implantów śródkostnych. W odróżnieniu od implantów wkręcanych w kość, implanty podokostnowe są umieszczane na kości pod dziąsłem, co eliminuje konieczność przeprowadzania zabiegów augmentacji. Składają się z metalowej ramy lub siatki, która zapewnia stabilizację i podtrzymuje uzupełnienie protetyczne. Wymagają precyzyjnego zaplanowania, zwykle z użyciem technologii obrazowania 3D, aby idealnie dopasować ich kształt do struktury kości.
- Implanty zygomatyczne – przeznaczone dla pacjentów z zaawansowanym zanikiem kości szczęki. Mocowane w kości jarzmowej zapewniają stabilność i eliminują konieczność przeszczepu kości lub podnoszenia dna zatoki szczękowej. Implanty zygomatyczne wykorzystywane są u pacjentów z całkowitym bezzębiem i służą do osadzania całkowitych i stałych uzupełnień protetycznych. Leczenie implantologiczne z wykorzystaniem implantów zygomatycznych przeprowadzane jest zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym.
Kształt i rozmiar
Dobór odpowiedniego implantu zębowego zależy nie tylko od materiału wykonania czy sposobu osadzenia w kości, ale również od jego kształtu i rozmiaru. Współczesne systemy implantologiczne oferują szeroki wybór wszczepów o różnych wymiarach i konstrukcji, co pozwala na precyzyjne dostosowanie implantu do warunków anatomicznych pacjenta. Implanty dentystyczne mogą mieć kształt śrub, cylindra lub spirali i średnicę od 2 do 6 mm (średnica tytanowej śruby mieści się zwykle w przedziale 3,5 – 4,2 mm).
Czas użytkowania implantów zębowych
Trwałość implantów zębowych zależy od jakości użytych materiałów, staranności przeprowadzonego zabiegu i codziennej higieny jamy ustnej. Dlatego w wielu przypadków sam implant dożywotnio imituje korzeń zęba (implanty stałe). Natomiast osadzone na nim uzupełnienia protetyczne, takie jak korona, most czy proteza, mogą zużywać się z czasem i wymagać wymiany. W implantologii wyróżnia się także implanty czasowe, które stosuje się głównie w ortodoncji jako tymczasowe kotwy pomagające w korekcji zgryzu.
Ile kosztują różne rodzaje implantów zębowych?
Cena implantów zębowych zależy od wielu czynników, takich jak materiał, kształt, rozmiar, sposób osadzania implantu w kości, konieczność przeprowadzenia dodatkowych procedur, rodzaj uzupełnienia (wykorzystanie korony protetycznej, mostów protetycznych, stałej protezy), a także lokalizacja kliniki. Za najbardziej ekonomiczne rozwiązanie uznawane są tytanowe wszczepy służące jako filar dla porcelanowej korony, natomiast nie każdy pacjent może skorzystać z tego rozwiązania. Dlatego w celu zapoznania się ze szczegółową ofertą cenową wybranej placówki, warto skonsultować się z personelem lub zajrzeć do cennika na stronie internetowej. Należy również pamiętać, że dobór implantów zębowych wymaga precyzyjnej diagnostyki i konsultacji z doświadczonym specjalistą, który oceni stan zdrowia jamy ustnej, możliwości i warunki do ewentualnego ulokowania implantu oraz wykluczy obecność ewentualnych przeciwwskazań.
Jak wybrać najodpowiedniejsze implanty – rodzaje?
Wybór odpowiedniego implantu stomatologicznego to decyzja, która powinna być dostosowana indywidualnie do potrzeb pacjenta. Istnieje wiele rodzajów implantów różniących się materiałem wykonania, wielkością, kształtem, sposobem wszczepienia, konstrukcją i ceną, dlatego istotne jest uwzględnienie zarówno czynników anatomicznych, jak i oczekiwań estetycznych oraz budżetu pacjenta.
Wśród głównych aspektów, które należy brać pod uwagę przy wyborze rodzaju implantów wyróżnia się: warunki kostne (wpływające na możliwość zastosowania określonego rodzaju implantu – śródkostnte, podokostnowe, zygomatyczne), materiał (np. tytanowe wszczepy szybko integrują się z kością i są tańsze, ale w przypadku alergii na metale optymalnym wyborem jest implant cyrkonowy), metodę i etapy leczenia (implanty jednofazowe pozwalają na szybszą odbudowę, jednak wymagają odpowiednich warunków kostnych, a implanty dwufazowe zapewniają większą stabilność i przewidywalność) oraz możliwości finansowe (tytanowy implant zębowy jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, ale w niektórych przypadkach najodpowiedniejszym rozwiązaniem będą implanty zygomatyczne, które wraz ze stałą protezą stanowią jeden z najdroższych systemów implantologicznych).
Każdy przypadek wymaga indywidualnej oceny i profesjonalnej diagnostyki, a ostateczna decyzja powinna być podjęta po konsultacji z doświadczonym implantologiem, np. w Dental Studio by Daria Rowecka w Katowicach, który zaproponuje optymalne rozwiązanie, łączące trwałość, funkcjonalność i estetykę.
FAQ
Najczęściej zadawane pytania na temat rodzajów implantów zębowych.
Co jest lepsze, cyrkon czy tytan – rodzaje implantów zębów?
Wybór najodpowiedniejszego rodzaju implantu zależy od indywidualnych potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych pacjenta. Tytanowe wszczepy stanowią tańsze, wytrzymałe i bardzo uniwersalne rozwiązanie, jednak tlenek cyrkonu będzie lepszym rozwiązaniem dla pacjentów uczulonych na metale.
Jakie są najbardziej typowe implanty zębowe?
Najczęściej stosowane są dwufazowe implanty śródkostne tytanowe, które zapewniają wysoką trwałość i doskonałą integrację z kością.
Czy można mieć implant bez korony?
Tak, możliwe jest wszczepienie implantu bez natychmiastowego osadzenia korony. Takie rozwiązanie zapobiega zanikowi kości, jednak nie wpływa na poprawę estetyki uśmiechu.
Jaki rodzaj implantu jest najlepszy?
Nie ma uniwersalnego rozwiązania. Wybór najlepszego implantu zależy od stanu kości pacjenta, jego oczekiwań estetycznych oraz budżetu. Najczęściej stosowane są implanty tytanowe, ale w przypadku alergii lub wysokich wymagań estetycznych lepszym wyborem mogą być implanty cyrkonowe.
Kiedy nie można stosować implantów tytanowych?
Implantów tytanowych nie stosuje się u pacjentów uczulonych na tytan lub przy ogólnej nietolerancji metali. W takich sytuacjach istnieje możliwość zastosowania implantów cyrkonowych.
Jakie są najlepsze implanty zębów – rodzaje?
Najlepsze implanty są dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, jego warunków kostnych oraz oczekiwań estetycznych i możliwości finansowych.
Jak długo mogą być wykorzystywane implanty stomatologiczne?
Implanty stomatologiczne mogą służyć pacjentowi nawet dożywotnio, pod warunkiem odpowiedniej higieny jamy ustnej, regularnych kontroli stomatologicznych oraz prawidłowego przeprowadzenia procedury i procesu gojenia.
Jakie są rodzaje implantów zębowych?
W zależności o potrzeb i oczekiwań pacjentów wykorzystuje się różne rodzaje implantów stomatologicznych, m.in. implanty tytanowe, cyrkonowe, śródkostne, podokostnowe, zygomatyczne, jednofazowe, dwufazowe, stałe i tymczasowe. Wszczepy mogą mieć również kształt cylindra, śruby lub spirali i różnić się wielkością.