Dental Studio Katowice

Na ile zębów zakłada się licówki? Wyjaśniamy

Pacjenci coraz częściej zgłaszają się do dentysty, aby skorygować drobne niedoskonałości zębów i poprawić estetykę uśmiechu. Dlatego dużą popularnością w dziedzinie stomatologii estetycznej cieszą się licówki, które pozwalają na uzyskanie spektakularnego efektu przy minimalnej ingerencji w tkanki zębowe. Dowiedz się, na ile zębów zakłada się licówki i kiedy warto rozważyć takie rozwiązanie.

Na ile zębów zakłada się licówki

Czym są licówki?

Licówki to pojedyncze, cienkie nakładki, mocowane w gabinecie stomatologicznym na przedniej powierzchni zębów. Pozwalają na zamaskowanie różnych problemów estetycznych, m.in. pęknięć szkliwa, ukruszeń zębów, diastemy czy niezadowalającego kształtu zębów, a tym samym na poprawę wyglądu uzębienia pacjenta.

Największe zainteresowanie pacjentów wzbudzają licówki porcelanowe (tzw. pełnoceramiczne), które mocno przylegają do zębów i wykazują dużą odporność na osadzanie kamienia i powstawanie przebarwień. Licówki pełnoceramiczne charakteryzują się wysoką trwałością i przy odpowiednim użytkowaniu i pielęgnacji wystarczają na wiele lat.

Niekiedy w celu zmiany wyglądu zębów stosuje się również licówki akrylowe (tymczasowe, stosowane głównie w czasie oczekiwania na wykonanie i zamocowanie licówek porcelanowych) oraz tzw. licówki kompozytowe (bonding), które pozwalają w bardzo szybki sposób poprawić wygląd uzębienia pacjenta. Stanowią znacznie tańszą opcję w porównaniu z licówkami z porcelany, jednak nie dają tak dużych możliwości zmiany kształtu zębów.

W jakich przypadkach zakłada się licówki na zęby?

Licówki zakłada się na zęby przede wszystkim w celu poprawy ich estetyki. Często wraz z wiekiem lub na skutek różnych czynników wygląd zębów i uśmiechu może ulec pogorszeniu. A w przypadku niektórych pacjentów naturalny kształt, kolor lub ustawienie zębów odbiegają od oczekiwań i wpływają negatywnie na pewność siebie i ogólne poczucie atrakcyjności. Licówki są idealnym rozwiązaniem dla obu grup pacjentów i warto je rozważyć w przypadku:

  • przebarwień, których nie można usunąć profesjonalnym wybielaniem zębów,
  • nierównego koloru zębów, plam na szkliwie, matowych powierzchni,
  • nietypowego kształtu zębów (stożkowate, zbyt krótkie, niesymetryczne),
  • niewielkiich uszkodzeń mechanicznych (ukruszenia, pęknięcia czy starte brzegi zębów),
  • obecności diastemy lub niewielkich przerw między zębami bocznymi,
  • lekkich wad ustawienia zębów,
  • potrzeby kompleksowej poprawy estetyki uśmiechu.

Na ile zębów zakłada się licówki?

Pacjenci bardzo często zastanawiają się, na ile zębów zakłada się licówki, aby cieszyć się nienagannym uśmiechem i uzyskać jak najlepszy efekt estetyczny. Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań samego pacjenta. Jednak zwykle licówki zakłada się na przednie, widoczne zęby – od piątki do piątki, przede wszystkim w górnym łuku.

Licówki na górne zęby

Z reguły licówki zakłada się na najbardziej widoczne zęby, a więc od piątki do piątki (10 licówek), ale w niektórych przypadkach, u pacjentów z niezbyt szerokim uśmiechem, którzy niemal całkowicie nie eksponują piątek w codziennym życiu, satysfakcjonujące efekty można uzyskać również po założeniu 8 licówek w górnym łuku (od czwórki do czwórki).

Ze względu na koszt i słabą ekspozycję przedniej powierzchni zębów trzonowych, w praktyce zazwyczaj nie zakłada się na nie licówek. Wyjątek mogą stanowić przypadki bardzo szerokiego uśmiechu, który obejmuje również szóstki. Należy jednak pamiętać, że na zęby trzonowe działają największe siły podczas przeżuwania pokarmów, co wpływa na wytrzymałość i trwałość nakładek.

Licówki na dolne zęby

Zęby w dolnym łuku są zwykle słabiej widoczne, dlatego pacjenci nieco rzadziej decydują się na licówki na dolnych zębach. Jednak chcąc uzyskać spektakularny efekt warto rozważyć nakładki porcelanowe również na dolne zęby. Podobnie, jak w przypadku górnego łuku, zakłada się je od czwórki do czwórki lub od piątki do piątki, ale decyzja o dokładnej liczbie zębów pokrywanych licówkami jest rezultatem współpracy między stomatologiem a pacjentem.

Licówka na jeden ząb

Licówki są rozwiązaniem z zakresu stomatologii estetycznej, dlatego decyzja o liczbie zębów wymagających poprawy zależy wyłącznie od indywidualnych potrzeb pacjenta. Zdarza się, że w całym uzębieniu tylko jeden ząb wygląda nieestetycznie lub różni się kształtem od pozostałych, wówczas można założyć licówkę na pojedynczy ząb.

Jak przebiega zabieg zakładania licówek dentystycznych?

Zabieg założenia licówek porcelanowych składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest konsultacja. W trakcie wizyty lekarz poznaje oczekiwania pacjenta i dopasowuje odpowiedni kształt oraz kolor licówek. Dzięki temu można uzyskać najlepszy efekt, przypominający naturalne uzębienie. Aby prawidłowo wykonać licówki, bardzo ważne jest wyleczenie zębów dotkniętych próchnicą oraz oczyszczenie ich z kamienia i osadów (higienizacja).

Kolejnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie uzębienia, które polega na delikatnym oszlifowaniu zębów przez dentystę, aby zrobić miejsce na licówki (tak aby nie pogrubiły zbyt mocno zębów), ale bez zbędnego usuwania zdrowych tkanek zębowych. Następnie lekarz pobiera wyciski i wykonuje skany uzębienia, które są niezbędne do stworzenia indywidualnych nakładek. W czasie kolejnej wizyty odbywa się „przymiarka” i dokonywane są ewentualne korekty w pracowni protetycznej.

Licówki mocuje się do zębów specjalnym cementem stomatologicznym. A ich przygotowanie i ostateczne zamocowanie, bez względu na liczbę licówek, wymaga zwykle 2-4 wizyt w gabinecie dentystycznym.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące liczby licówek zakładanych na zęby.

Czy można założyć licówki na górne szóstki?

Chociaż zwykle nie umieszcza się licówek na zębach trzonowych (ze względu na koszty, słabą widoczność i przeciążenia zębów), u pacjentów z bardzo szerokim uśmiechem można rozważyć taką możliwość. Decyzję powinien podjąć doświadczony specjalista, np. w Dental Studio by Daria Rowecka w Katowicach.

Czy do licówek trzeba mieć wszystkie zęby?

Nie, licówki można założyć jedynie na wybrane zęby. Najczęściej są one zakładane na zęby pacjenta, które są najbardziej widoczne podczas uśmiechu.

Ile kosztują licówki na przednie zęby?

Cena licówek zależy od materiału (rodzaje licówek), liczby zębów, niezbędnych procedur oraz lokalizacji kliniki. W Dental Studio by Daria Rowecka w Katowicach licówka pełnoceramiczna kosztuje 2200 zł. Szczegółowa oferta cenowa znajduje się w cenniku na stronie internetowej.

Czy założenie licówek tylko na górne zęby pozwala zachować jednolitość zgryzu?

Tak, licówki zakłada się wyłącznie na przednią powierzchnię zębów, co pozwala zapewnić estetyczny efekt i nie zaburzyć zgryzu. Jednak decyzję o możliwości założenia licówek wyłącznie na górne zęby należy skonsultować ze specjalistą, który prawidłowo oceni warunki w jamie ustnej.

Jak długo można nosić licówki porcelanowe – jak się zakłada?

Licówki porcelanowe mogą służyć nawet 10–15 lat, jeśli są prawidłowo wykonane i odpowiednio pielęgnowane. Odpowiednio przygotowane nakładki zakłada się na delikatnie oszlifowane zęby i przykleja cementem stomatologicznym.

Czy licówki robi się na jednej wizycie?

W większości przypadków proces zakładania licówek porcelanowych wymaga co najmniej dwóch wizyt – jednej na przygotowanie zębów i pobranie wycisków, drugiej na cementowanie gotowych licówek. Jednak w wielu przypadkach niezbędne są przymiarki i poprawki, pozwalające na precyzyjne dopasowanie licówek, co wymaga dodatkowych wizyt. Na jednej wizycie można skorygować kształt zębów za pomocą bondingu.

Jak zakłada się licówki – jak się robi?

Zakładanie licówek polega na minimalnym oszlifowaniu przedniej powierzchni zęba, pobraniu wycisków i przygotowaniu indywidualnych licówek w laboratorium protetycznym. Następnie licówki są trwale mocowane do zębów za pomocą specjalnego cementu.

Ile kosztuje licówka na jeden ząb – czy można założyć?

Tak, można założyć licówkę na pojedynczy ząb. Cena zależy od materiału i gabinetu. W Dental Studio by Daria Rowecka w Katowicach licówka pełnoceramiczna kosztuje 2200 zł.

Scroll to Top